LGBT Friendly Employer 2020 awards

LGBT Friendly Employer oceňuje, motivuje a zviditelňuje zaměstnavatele, kteří zavádějí opatření směřující k lepší inkluzi LGBT zaměstnanců*kyň v České republice. Hodnocen je strategický přístup k této oblasti, konkrétní projekty a nástroje a dále to, jakým způsobem je téma podporováno nejvyšším vedením a komunikováno uvnitř i navenek.

Champion: IBM

Porota ocenila komplexní přistup IBM k řešení tématu LGBT rovnosti na pracovišti od nastavení vnitřních předpisů a pravidel proti diskriminaci a homofobní / transfobní šikaně, přes proaktivní přístup k nabírání a udržení LGBT talentů, aktivní práci vnitřní zaměstnanecké skupiny, po velkou podporu vedení a podporu LGBT rovnosti v české společnosti. Porota pak ocenila zejména aktivní roli, jakou vedení IBM hrálo při celospolečenské diskuzi o manželství pro všechny v roce 2019.

Champion: Vodafone

Společnost Vodafone je laureátem ceny již po 3. což dokazuje jejich dlouhodobý a hluboký závazek k LGBT rovnosti na českém pracovišti. Vodafone je opravdovým šampionem v této oblasti a může sloužit jako příklad té nejlepší praxe na českém trhu. Společnost Vodafone vyhrává za perfektní mix všech elementů, který ve výsledku vytváří pracoviště, které je inkluzivní a otevřené pro všechny. Porota obzvláště oceňuje to, že Vodafone neusíná na vavřínech, ale neustále se snaží zlepšovat. V roce 2019 společnost přijala nové zaměstnanecké benefity pro osoby procházející tranzicí, nebo rozšířila otcovskou na všechny rodiče, včetně těch stejnopohlavních.

2nd Runner Up: Accenture

Společnost Accenture se dlouhodobě umisťuje na předních příčkách tohoto ocenění a právem. Porota ocenila komplexnost přístupu Accenture k oblasti LGBT rovnosti na pracovišti. Od nastavení vnitřních předpisů přes práci se zaměstnanci, zde chce porota zejména vyzdvihnout práci s duhovými šňůrkami pro větší otevření pracovního prostředí. Porota oceňuje aktivity vnitřní zaměstnanecké skupiny, na porotu udělal dojem zejména program pro mentální zdraví, do kterého se členové skupiny zapojili. Accenture již tradičně vyniká podporou vedení tohoto tématu a aktivní interní i externí komunikaci.

Employee-driven initiatives: ExxonMobil

Společnost ExxonMobil již po třetí získává cenu v této dílčí kategorii, což dokazuje že jejich LGBT vnitřní zaměstnanecká skupina je jednou z nejlepších na českém trhu. Její aktivní přístup k prosazování LGBT rovnosti na pracovišti je ojedinělý, a je zářným příkladem toho, že dobrovolné aktivity zaměstnanců mohou ovlivnit kulturu na pracovišti a chování celé firmy. Na porotu udělal dojem Ally Engagement Project, který skupina v roce 2019 začala, a jež přitáhnul pozornost řady zaměstnankyň a zaměstnanců k aktivitám skupiny.

Big Step Forward: ČSOB

Společnost ČSOB s tématem LGBT rovnosti na pracovišti začala teprve nedávno, vlastně v roce 2019, nicméně od začátku se do toho pořádně opřela a za tak krátkou dobu udělala obrovský krok dopředu. Jen v roce 2019 byla založena jejich LGBT vnitřní zaměstnanecká skupina ČSOB přistoupila k Pride Business Forum a začala měnit zaměstnanecké benefity, aby byly stejné i pro LGBT zaměstnance. To vše je možné jen díky jedinečné spolupráci mezi LGBT leadem, HR odborem a vedením společnosti. Díky této synergii dnes ČSOB získává cenu skokan roku 2020.

Pride Business Forum Heroes 2020 Awards

Pride Business Forum Heroes oceňuje jednotlivce a vyzdvihuje roli členů a členek nejvyššího vedení organizací / firem, kteří se aktivně zasazují o rovné podmínky pro LGBT zaměstnance/kyně, ve svých organizacích / firmách, nebo  se proaktivně zasazují o zlepšení postavení LGBT osob ve společnosti.

Anita Zubak, Executive Director Global IT Operations & Hub Lead, MSD Czech Republic

Když společnost MSD Česká republika v září 2018 započala svou českou duhovou alianci v září 2018, Anita byla její nejsilnější a nejviditělnější podporovatelkou. Zorganizovala účast MSD na duhovém průvodu Prague Pride a v roce 2019, a to navzdory velmi konzervativnímu přístupu společnosti. Díky Anitě se průvodu nakonec zúčastnilo vice než 30 zaměstnanců a zaměstnankyň MSD a jejich rodinných příslušníků a příslušnic. Kromě toho MSD vztyčilo na svém sídle duhovou vlajku a začalo pořádat interní LGBT eventy, na čemž měla Anita samozřejmě svůj podíl. MSD nyní podepsalo Pride Business Forum memorandum, čímž se stalo právoplatnými členy iniciativy. Díky Anitině energii, výdrži a podpoře má nyní MSD za sebou neuvěřitelný progres, a to za velmi krátký časový úsek.

Carl Clarke, Director People and Property, Vodafone Czech Republic

Carl is passionate about authentic leadership and inclusive workplaces and is actively involved in the Vodafone LGBT and Supporters Network. Carl has led a four-year global strategy to embed LGBT+ inclusion across Vodafone’s core operations. This included leading on targeted interventions (care, branding, policies, employee networks, supply chain, employee lifecycle, enterprise and customer engagement) and repositioning Vodafone as an externally recognized global employer for LGBT+ inclusion.  Internationally, he has led on changing Vodafone’s global Code of Conduct and international mobility policies; coaching for senior leaders; training for allies and LGBT+ role models, and the formation of a creative two-year partnership with Google and GSK to develop LGBT+ senior leaders. He also spearheaded international research with OutNow on the experience of LGBT+ people when they start work and led Vodafone interventions to address research findings. Since arriving in the Czech Republic, Carl has coached and supported senior leaders outside of Vodafone to progress and ‘get going’ with LGBT+ inclusion. It has also included engaging with Vodafone’s supply chain partners to influence the eco-system that Vodafone operates in. More recently, Carl has sponsored the introduction of trans-inclusive benefits into Vodafone, providing financial support to employees that transition gender at work.

Denise Waddingham, Country Director of The British Council, Czech Republic

After joining us in the Autumn of 2017 as Country Director of the British Council, Czech Republic, Denise very quickly proved herself to be a very valuable ally and active promoter of the LGBT community. Although The British Council already has EDI principles instilled in their core values, we believe Denise goes above and beyond her role of Country Director in not only ensuring all staff are seen, heard, respected, and valued, but that important conversations are started, and that our values are shared with the community and promoted to other workplaces. 

Hélene Goessaert, Member of the board, ČSOB group

ČSOB is the first Czech bank that signed PBF memorandum in 2019, based on Hélene ́s proposal. In the past, in the traditional czech environment, people did not understand why we even discuss LGBT. Hélene was able to overcome that bias and open the topic in the company. She promotes it as natural fulfilment of the basic respect values, that is part of our ČSOB culture. She regularly discuss with ČSOB Proud, and intervenes when needed (e.g. misunderstood internal communication). People know they may approach her, which creates atmosphere of trust.

Michal Nebeský, CEO Citi Czech Republic

Michal Nebeský aktivně podporuje LGBT a dlouhodobě se snaží o zvyšování povědomí ohledně LGBT komunity napříč korporátním světem v České republice. Během jeho působení v Citibank, Michal podpořil vznik interní LGBT skupiny v bance a aktivní dialog mezi zaměstnanci na toto téma. Díky jeho podpoře se Citi stala jedním z hlavních partnerů online poradny S Barvou ven, která nabízí mentoring pro osoby, které prochází coming outem a zastřešuje podpůrné skupiny také pro jejich rodiče. Díky Michalovi Citibank veřejně podpořila návrh zákona o manželství osob stejného pohlaví a rovněž se stala v roce 2019 jedním ze signatářů Pride Business Forum Memoranda o podpoře LGBT diverzity a inkluze na pracovišti.