Staňte se členem

LGBT+ Friendly Employer 2022 awards

LGBT+ Friendly Employer oceňuje, motivuje a zviditelňuje zaměstnavatele, kteří zavádějí opatření směřující k lepší inkluzi LGBT+ zaměstnanců*kyň v České republice. Hodnocen je strategický přístup k této oblasti, konkrétní projekty a nástroje a dále to, jakým způsobem je téma podporováno nejvyšším vedením a komunikováno uvnitř i navenek.

Gold: Vodafone Česká republika

Vodafone si opět s přehledem udržel vedení a před ostatními měl náskok téměř ve všech oblastech, zejména však pokud šlo o oblasti předpisů a benefitů, vnitřních zaměstnaneckých skupin a role vedení. Vodafone má mimo jiné ošetřeny i situace trans osob na pracovišti jak v době, kdy procházejí tranzicí, tak i po ní, a myslí i na genderově senzitivní vyjadřování, aby se u nich cítil dobře zaměstanec*kyně jakékoli genderové identity. Obecně se dá říct, že jak na genderově rozmanité zaměstanec*kyně, tak i zákazníky*ice myslí nejvíce ze všech zúčastněných firem, což je jeden ze zásadních aspektů úspěchu Vodafonu v této anketě.

S hodnocením 92,7 % se Vodafone jako jediný zaměstnavatel umístil v žebříčku LGBT+ Friendly Employer  v kategorii GOLD.

Silver: Microsoft s.r.o

Microsoft si velmi dobře vedl zejména v oblastech předpisů a benefitů a náboru a práce se zaměstnanci*kyněmi. LGBT+ zaměstnanci*kyně včetně těch genderově rozmanitých mají v Microsoftu srovnatelné benefity jako všichni ostatní. O tom, že je Microsoft otevřen diverzitě a rovným příležitostem dává otevřeně vědět už při náboru, a to např. bez ohledu na genderovou identitu nebo vyjádření zájemkyň a zájemců o práci v Microsoftu.

Silver: MSD Czech Republic

MSD Czech Republic excelovala v oblasti náboru a práce se zaměstnanci*kyněmi, kde se umístila na prvním místě se stoprocentním výsledkem a předehnala tak např. i Vodafone). Zároveň oceňujeme, že v MSD zaměstnanci*kyně procházejí povinným školením zaměřeným na mikroagrese vůči LGBTQ+ lidem a učí se mikroagrese odhalovat, předcházet jim nebo jak je nahlašovat.

Silver: Accenture

Firma Accenture bodovala zejména v oblasti sledování dopadu a dalších aktivitách, kde se umístila na prvním místě. Accenture nabízí pro LGBT+ zaměstnanci*kyně široké možnosti podpory, a to mnohé už delší dobu, např. genderově neutrální toalety. Accenture taky aktivně podporuje LGBT+ viditelnost – mimo možnost nošení duhových šňůrek pro zaměstnanecké kartičky nebo placky či odznáčky jde i o aktivity na Instagramu a LinkedInu a změny loga Accenture na budovách firmy na duhové v průběhu srpna 2021.

Bronze: SAP Group

SAP Goup bodovala zejména v kategorii náboru a práce se zaměstnanci*kyněmi. SAP Goup je aktivní a je vidět při náboru zaměřeném přímo i na LGBT+ talenty. Má oficiální instagramový účet s názvem: lifeatsap, kde jsou zveřejňovány náborové inzeráty a také témata Diversity a Inclusion, a každoročně také pořádá dny otevřených dveří pro získávání talentů v místní kanceláři se zastoupením Pride@SAP. V roce 2021 byly SAP CZ spolu se SAP Germany součástí virtuálního veletrhu LGBT+ Career Fair.

Bronze: IBM Česká republika

IBM bodovala zejména v kategorii “Role vedení”, kde skončila druhá hned za Vodafonem. Příkladem dobré praxe, jež je hodný následování je reverzní mentoring pro management, který v IBM zajišťují, aby se ujistili, že budou rozumět LGBTQ+ zaměstanecům*kyním, a dále se vrcholový management také mimo jiné účastní různých aktivit zaměřených na LGBTQ+ tematiku.

Bronze: Československá obchodní banka

ČSOB bodovala zejména v kategorii vnitřních zaměstnaneckých skupin. V této oblasti je ČSOB velice aktivní a mimo jiné je jedním z jejích cílů i začít s měřením spokojenosti LGBT+ zaměstnanců a zaměstnankyň nebo uspořádat akci s celospolečenských dopadem (charitativní sbírku). I výhled do budoucna je velmi zajímavý, např. ČSOB skupina PROUD se stane v roce 2022 centrem pro celou skupinu KBC a bude z Čech podporovat kolegy*ně v Maďarsku, na Slovensku, v Bulharsku, i v Belgii.

Employee Driven Initiatives: Vodafone ČR

Vodafone získává cenu v této kategorii poprvé. Jejich vnitřní zaměstnanecká skupina vznikla již roce 2015. V letošním roce dosáhla na 95% bodů v této dílčí kategorii. Porota zejména ocenila dlouhodobé působení skupiny dovnitř firmy v oblasti důvěrné podpory zaměstnancům a zaměstnankyním při jejich coming outu na pracovišti. Přes všechny překážky, které pro fungování zaměstnaneckých skupin vznikaly v době pandemie COVID 19, skupina naplnila své ambiciozní cíle a realizovala mnoho aktivit např. v průběhu Pride week. Skupina se také intenzivně zapojila do iniciativy #zaruce, upozorňující na neakceptovatelnost homofobie a násilí ve veřejném prostoru.

Big Step Forward: Česká pošta

Mezi firmami, které jsme opakovaně v žebříčku LGBT+ Friendly Employer hodnotili, udělala bezkonkurenčně největší skok vpřed v porovnání s loňským rokem Česká pošta. Skočila  o 42% nahoru. Výrazný pokrok je zejména vidět v oblasti předpisů a rovných benefitů, které firma změnila. Dále u podpory vedení a u realizaci aktivit na podporu LGBT+ lidí. Za zmínku například stojí duhové balíky, které Česká pošta vyprodukovala v období festivalu Prague Pride 2021. Česká pošta je prvním státním podnikem, který dosáhl tak výrazného pokroku v oblasti LGBT+ rovnosti na pracovišti. 

Pride Business Forum Heroes 2022 Awards

Pride Business Forum Heroes oceňuje jednotlivce a vyzdvihuje roli členů a členek nejvyššího vedení organizací / firem, kteří se aktivně zasazují o rovné podmínky pro LGBT+ zaměstnance/kyně, ve svých organizacích / firmách, nebo se proaktivně zasazují o zlepšení postavení LGBT+ osob ve společnosti.

Frederic Guichard, General Manager Central & Eastern Europe, Danone

Mr. Guichard makes ongoing efforts to promote inclusive diversity policy throughout the CEE region from his position as top manager. We would like to particularly highlight his tenacity, when very negative feedback in the conservative Poland had not discouraged him to be a leader of Diversity and Inclusion in Danone for the whole region. It sends a message within the company that this is an important topic, but also sets an example to other business partners. For example, thanks to his effort, DANONE has equal benefits for rainbow families throughout the whole CEE region.

Mr. Thomas Johansson, Executive Director, Clinical Operations, Regional Head EU, MSD Czech Republic

Mr. Johansson has been a very supportive executive sponsor to MSD Czech Republic LGBT+ employee resource group, and has directly helped to raise awareness of LGBT+ issues in the whole CEE region. He has spoken to address the specific challenges LGBT+ colleagues face in countries such as Poland or Hungary. He is a great role model for LGBT+ employees in the company, being openly gay himself. In this sense his argumentation and explanation on the impact of bigoted actions and policies by the governments on lives of LGBT+ individuals, is authentic and very powerful.  His sponsorship has led to the expansion of Czech ERG to Hungary, Slovakia and Poland.

Stela Koleva, VP of EMEA Service and Support & Country Director, SAP Czech 

Ms. Koleva has been a big supporter of the LGBT+ community since her early carrier at SAP, being at the forefront and standing up for equality. Now as a Country Director, she is one of the sponsors of internal programs and initiatives. She is a steering force for everything that is going on at  SAP LGBT+ employee resource groups called Pride@SAP. Ms. Koleva is also been a key player in advocating for a more open and inclusive workplace at SAP.port. 

Jaromír Staroba, Prague Capability Centre Director, Anheuser-Busch InBev

Mr. Staroba has been an amazing sponsor to promote LGBT+ equality, supporting the creation of  LGBTQ+ employee resource group in ABinBev and several initiatives such as Joining Pride Business Forum in a partnership, bringing a transgender speaker to corporate offices or planning a Drag Queen performance in the office. He supports companies participation in external events such as Prague Pride or Fun & Run. He also sponsors a support of the company to marriage equality.  

He sets an example to other businesses in food and beverage industry to be more inclusive. 

Petr Dvořák, CEO, Vodafone ČR

We all remember horrible attack on gay couple that we witnessed last year in Prague, only because they were holding hands. People in Vodafone Czech Republic were very affected by this news, and came up with the idea of #ZaRuce challenge – taking photos while holding hands and posting them on social media with a supportive message. Not only Petr Dvořák immediately accepted the challenge, he was the first one who posed in the photo, holding hands with his colleague. Thanks to his active support and leadership, the challenge was quickly picked up by others – more than 15 other businesses joined the challenge as well as many individuals – maybe you remember on the occasion of last year’s award ceremony we took a photo as well – this sent a clear signal from business community that violence, bigotry and homophobia has no place on our streets. 

Pride Business Forum Lifetime Achievement Award 

 

Martina Navrátilová

Martina Navrátilová je velkou podporovatelkou rozmanitosti, kterou v plném slova smyslu poznala až po své emigraci z totalitní země do USA. „Nemusíte odlišné lidi objímat, ale musíte je přijímat. Nesnáším, když se pro lidi používá slovo tolerovat. Ne, jde o to je skutečně přijímat. Brát je takové, jací jsou.  Dívám se jen na to, jaký jste člověk, jaké máte srdce a jak se chováte k ostatním,“ říká Martina Navrátilová.