Tisková zpráva, v Praze 26. dubna, 2022
V partnerství s platformou Pride Business Forum se české firmy i organizace již 12 let věnují zlepšování podmínek pro LGBT+ lidi na pracovišti. Posilování rovnosti zaměstnanců se pak pozitivně projevuje nejen na jejich spokojenosti, ale i na celkovém fungování a ekonomických výsledcích firmy. Český veřejný sektor však v této oblasti za tím soukromým výrazně pokulhává. Přitom příklady z jiných zemí ukazují, že instituce státní či veřejné správy mohou být vzorem v nastavování pracovních podmínek přátelských LGBT+ lidem.
Praha, 17. června 2021 – Ve středu 16. června proběhlo v zahradě rezidence Holandského velvyslance slavnostní předání cen LGBT+ Friendly Employer firmám, které se za poslední rok nejvíce zasloužily o rovné podmínky a inkluzi svých LGBT+ zaměstnanců. Oceněni byli i jednotlivci a business lídři. V pátek 18. června pak proběhne Pride Business Forum online konference, která představí unikátní výzkum, přední ekonomové rozeberou situaci rovnosti doma i ve světě a další odborníci se zaměří na duševní zdraví zaměstnanců v době pandemie.
Celá tisková zpráva:
https://www.pridebusinessforum.com/tz_lgbt-friendly-employer-2021/
Praha, 10. června 2021 – Obavy z reakcí kolegů či možného zhoršení vztahů na pracovišti patří mezi hlavní důvody, proč 4 z 10 LGBT+ lidí ve veřejné správě nemluví o své menšinové orientaci. Nejhorší situace je v tomto ohledu ve školství, o něco lepší pak v kultuře či sociálních službách. Ukázal to průzkum “LGBT+ lidé zaměstnaní ve veřejném sektoru”, který vznikl u příležitosti 11. ročníku konference Pride Business Forum, která se koná 18. června 2021. Firmy soukromého sektoru se už roky věnují rovnému přístupu k LGBT+ lidem a napomáhají tak příznivějšímu pracovnímu prostředí. Těchto firem přibývá a inspirují i veřejný sektor.
Celá tisková zpráva:
https://www.pridebusinessforum.com/wp-content/uploads/2021/06/TZ-_-Pride_Business_Forum.docx
Praha, 19. května 2021 – Diverzita jako nový normál na pracovišti? Jak je to u nás a ve světě? A liší se rovnost veřejného sektoru od toho soukromého? I na tyto otázky odpoví další ročník konference Pride Business Forum. Za řečnickým pultem se vystřídají osobnosti z tuzemska i zahraničí. Patří mezi ně profesorka ekonomie Lee Badgett, evropská komisařka pro rovnost Helena Dalli nebo analytik pracovního trhu ze společnosti LMC Tomáš Ervín Dombrovský.
Celá tisková zpráva:
https://www.pridebusinessforum.com/wp-content/uploads/2021/06/TZ_11.rocnik_PBF.docx
V pátek 23. 10. 2020 proběhl jubilejní 10. ročník konference v rámci platformy Pride Business Forum. Konference se věnovala diskusi na téma diverzity na pracovišti a poukázala na překážky, kterým LGBT lidé čelí. Ocenila také společnosti, které na pracovišti zavádějí principy rovnosti a obecně zlepšují podmínky LGBT lidí.
Celá tisková zpráva:
Jubilejní desátý ročník konference s názvem “10 let změn” otevře už v pátek 23. října diskuzi na téma diverzita na pracovišti a poukáže na bariéry, s kterými se LGBT+ lidé potýkají. Na akci vystoupí business lídři a lídryně z ČR i ze zahraničí, mezi které patří generální ředitelka Svazu průmyslu a dopravy Dagmar Kuchtová, pražský primátor Zdeněk Hřib nebo Fabrice Houdart, který stojí za největší světovou iniciativou sociální odpovědnosti podniků v oblasti rovnosti LGBT+ lidí, kterou podporuje více než 270 největších firem světa.
Celá tisková zpráva:
V partnerství s platformou Pride Business Forum se české firmy i organizace již 12 let věnují zlepšování podmínek pro LGBT+ lidi na pracovišti. Posilování rovnosti zaměstnanců má pozitivní vliv na jejich spokojenost i fungování dané organizace. Český veřejný sektor však v této oblasti výrazně pokulhává. Příklady z jiných zemí přitom ukazují, že instituce veřejné správy mohou být vzorem v nastavování pracovních podmínek přátelských LGBT+ lidem.
Skupina ČEZ, jejíž centrála sídlí v pražské Duhové ulici, podepsala memorandum iniciativy Pride Business Forum, v němž se zavazuje zavádět principy LGBT+ diverzity a zároveň vytvářet přátelské a otevřené pracovní prostředí pro všechny bez ohledu na sexuální orientaci a genderové identity.
Registrované partnerství dnes není rovnocenné ve srovnání s klasickým sňatkem. Ženich a nevěsta mají nárok na placené volno, manžel či manželka mohou doprovodit partnera k lékaři. Tyto a další výhody se přitom netýkají homosexuálních párů, které se rozhodnou vstoupit do registrovaného partnerství. Přibývá ale firem, které se snaží některé nerovnosti umazat.
Czech law still denies LGBT+ employees certain rights – a number of companies are implementing inclusivity policies anyway.
Moderní firma, která je opravdu pro všechny. Tak se chce dále profilovat Česká pošta, která se se svými 27 tisíci pracovníky řadí mezi největší zaměstnavatele u nás. Od včerejška oficiálně platí za nejnovějšího člena české platformy Pride Business Forum, mezi jejíž členy patří například i Avast, Microsoft, Exxonmobil, ČSOB nebo Vodafone.
Podle Dagmar Kuchtové mají nerovné podmínky pro LGBT zaměstnance negativní vliv na české hospodářství. Poslechněte si celou reportáž rádia Expres FM, ve které zazněla i slova Czeslawa Walka, manažera platformy Pride Business Forum.
Proč se LGBT lidé neoutují v práci? 81 % má obavy hlavně z reakce kolegů. 77 % se pak bojí možného zhoršení vztahů na pracovišti. A 57 % má strach z diskriminace a narušení kariérního postupu. A co vaši zaměstnanci, mohou být v práci sami sebou? Podívejte se na celou reportáž ze zpráv na Televizeseznam.cz.
Česku přibývá firem, které veřejně propagují nejen své výrobky, ale i hodnoty, ke kterým se hlásí. Například na seznamu aktivistické organizace Jsme fér je už 64 společností, které podporují manželství homosexuálů.
„Nebyl jsem si úplně jistý, do jaké společnosti přicházím. Během přípravy na pracovní pohovor jsem se přeci jen zaměřoval na jiné věci než na diverzitu a inkluzi na pracovišti,“ vzpomíná Michał Dąbkowski na svůj příchod do IBM Global Services Delivery Center v České republice. V předchozím zaměstnání byl 13 let vyoutovaný jako gay, ale to bylo v irském Belfastu. „Během úvodních školení mi v IBM představili vnitřní zaměstnanecké skupiny, jednou z nich byla i EAGLE – Employee Alliance for Gay and Lesbian Empowerment. V tu chvíli jsem věděl, že jsem v IBM vítaný a nemusím nic skrývat,“ říká Michał.