Staňte se členem

Kvalita života v evropských městech

Které město v Evropě je nejčistší nebo nejbezpečnější? Ve kterém městě je snadné najít práci nebo cenově dostupný dům? Ve kterém městě je nejlepší veřejná doprava nebo kvalita ovzduší? Odpovědi na tyto a mnohé další otázky naleznete ve Zprávě o kvalitě života v evropských městech do roku 2023. Tato zpráva představuje hlavní zjištění šestého ročníku průzkumu kvality života v evropských městech. Průzkum se týká 83 měst v Evropě, ve kterých bylo provedeno celkem více než 70 000 rozhovorů.

Tento průzkum, který probíhá od roku 2007, poskytuje jedinečný pohled na život ve městě. Zjišťuje zkušenosti a názory obyvatel měst v celé Evropě.

Výsledky průzkumu 2023 ukazují, že celková spokojenost v evropských městech zůstává vysoká a téměř devět z deseti lidí uvádí, že jsou se životem ve svém městě spokojeni. Výsledky rovněž potvrzují výrazné zlepšení vnímané kvality života ve městech ve východních členských státech.

Zatímco hlavní města jsou vnímána jako města nabízející více pracovních příležitostí, menší města jsou vnímána jako lepší místo pro život, zejména pro starší lidi a pro rodiny s malými dětmi. Lidé se v menších městech cítí bezpečněji, když jdou sami v noci, a vnímají své město jako čistší a méně hlučné než obyvatelé větších měst.

Lidé v jiných než hlavních městech jsou v průměru spokojenější s dostupností veřejných prostranství a zdravotní péče a s bydlením. Města mimo hlavní město jsou také vnímána jako lepší místo pro život migrantů a rodin s malými dětmi a lidé v městech mimo hlavní město jsou spokojenější s místní veřejnou správou.

Celou zprávu můžete najít zde.