Staňte se členem

Jak na inkluzivní češtinu

16/04/2024 | 17:00

Economia, Pernerova 673/47, Karlín, Praha 8

Jak si v češtině poradit s generickým maskulinem a jakým slovním spojením o queer lidech a jejich životech se vyhnout? Proč je důležité se tím zabývat? S principy senzitivního a inkluzivního jazyka vás seznámí Mgr. Karel Pavlica Ph.D (Fakulta sociálních studií Ostravské univerzity, Prague Pride) a Aleš Rumpel (Pride Business Forum, Prague Pride). Tento workshop je určen pro členy PBF. Staňte se jím i vy a začněte si užívat výhod, které členství přináší.

Kategorie:

Popis

Na workshopu se nejprve krátce zaměříme na to, jak jazyk jako nástroj každodenního užívání může ovlivňovat kvalitu života jednotlivců i celých skupin osob, a proč je důležité nad jeho používáním a významy přemýšlet. Pak si představíme základní principy inkluzivního a senzitivního jazyka se zaměřením na queer tematiku včetně konkrétních ukázek špatné i dobré praxe. Akce má charakter workshopu, součástí tedy budou i aktivity zaměřené na procvičení prezentovaného teoretického základu. 

JAZYK AKCE: Čeština

DRESSCODE: Business Casual

Registrací na tuto akci dáváte souhlas s fotografováním. Fotografie budou použity k propagaci aktivit platformy Pride Business Forum. Pokud si nepřejete být fotografováni, dejte nám prosím vědět.

Detaily

Mgr. Karel Pavlica, Ph.D. 

Mgr. Karel Pavlica, Ph.D. je absolventem sociální práce na FF OU. V současné době působí jako odborný asistent na Katedře zdravotně-sociálních studií FSS OU a také pracuje v oblasti vzdělávání pro organizaci Prague Pride, z.s. Zabývá se mimo jiné sociální prací v kontextu genderové, sexuální a vztahové rozmanitosti nebo respektující komunikací a přístupem ke zranitelným skupinám.

Aleš Rumpel

Aleš Rumpel je Training Manager v Pride Business Fóru a Prague Pride a také významným queer aktivistou. Má zkušenosti s kulturním managementem a vzděláváním a do své role přináší rozsáhlé zkušenosti. V minulosti působil jako dlouholetý ředitel queer filmového festivalu Mezipatra a spoluzakládal Platformu pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu, z.s. (PROUD). Aleš se významně zasloužil o zapojení tisíců teenagerů po celé České republice prostřednictvím programu Mezipatra, v rámci kterého na školách přednášel o LGBT+ tématech. V současné době navrhuje a facilituje workshopy pro významné zaměstnavatele zaměřené na podporu diverzity a inkluze. Kromě toho mentoruje programy na posilování LGBT+ lidí a allies a podporuje jejich osobní a profesní růst.

Date: 16/04/2024

Start time: 17:00

End time: 19:00

Venue: Economia, Pernerova 673/47, Karlín, Praha 8