Staňte se členem

Inspirační talkshow Voices přinesla čtyři otevřené zpovědi lidí, kteří bojovali s přijetím a dnes sami šíří inkluzi a rovnost

Čtyři silné životní příběhy zazněly na 4. večeru inspirační talkshow Pride Business Forum Voices, který se konal v úterý 6. února 2024 v unikátních prostorách Opero v Salvátorské ulici. Řečníci a řečnice se lišili věkem, pracovními zkušenostmi i vztahovou orientací, ale jedno měli společné: vítězství nad strachem být sami sebou, který jim v dobré víře předaly jejich rodiny.

Jan Kotík: potřeboval jsem slyšet, že být gay je zcela v pořádku

Jan Kotík (33) má na starosti komunikaci a strategii ve Škoda Academy, v oddělení vzdělávání a rozvoje ve společnosti Škoda Auto. Je aktivním členem zaměstnanecké skupiny Škoda Proud a poradního výboru v rámci D&I Shapers organizace OPIM. 

Vyrůstal ve Zlíně s pocitem, že být gay je něco špatného. Když se mu tak posmívali spolužáci, učitelky ho utěšovaly slovy: „Nic si z toho nedělej, oni ti jen závidí tvé úspěchy,“ místo aby mu řekly, že „gay“ není nadávka, protože být gay je v pořádku. Odvahu svěřit se se svou orientací mamince sebral v 23 letech, kdy už za sebou měl pár let na vysoké škole v Praze. Maminka ho přijala s pochopením, ale požádala ho, aby to nikomu dalšímu z rodiny neříkal. Bála se, že ji příbuzní odsoudí za to, že ho špatně vychovala. Tyto drobné negativní signály vedly k tomu, že se Jan naučil být velmi obezřetný a svou identitu skrývat, i když vnitřní coming out měl už dávno za sebou. 

Uzavřený zůstal i po nástupu do Škoda Auto před pěti lety, kdy opatrně hledal náznaky, zda by si mohl dovolit být na pracovišti out. Management společnosti ale tehdy odmítl podepsat otevřený dopis od společnosti IBM tehdejšímu premiérovi Babišovi s výzvou k přijetí manželství pro všechny páry, a to z důvodu, že by firma mohla přijít o zákazníky. Jan tedy coming out v práci zavrhl. Bylo to ještě předtím, než se Škoda Auto stala v roce 2021 členem Pride Business Fóra, vznikla vnitřní zaměstnanecká skupina Škoda Proud a firma se přihlásila k hodnotám diverzity a inkluze.

„Rok 2023 byl jedním z nejlepších v mém životě,“ říká Jan. Strávil ho totiž v závodě Seat v Barceloně. Bylo to poprvé, kdy cítil, že se může hlásit ke své gay identitě na ulici i v práci. Duhové vlajky byly součástí veřejného prostoru, kolega v kanceláři bez okolků mluvil o svém manželovi. „Všechno bylo úplně přirozené. To jsem nikdy dřív nezažil.“ V tomto roce přišly i další povzbudivé zprávy – Janův zaměstnavatel podepsal otevřený dopis od společnosti Vodafone premiéru Fialovi s výzvou k přijetí rovného manželství a firma představila nový vůz Škoda Enyaq Coupé Respectline v duhových barvách. Už není důvod v práci předstírat a Jan se ujal své nové zodpovědnosti, kterou považuje za velmi důležitou: je přesvědčen, že LGBTQ+ lidé na politických a manažerských pozicích mají veřejně vystupovat a působit jako vzory pro ty, kteří mají cestu ke coming outu teprve před sebou. 

Kateřina Nosek: malé rozhovory nás posouvají k porozumění

Kateřina Nosek (47) je Country Communication a Patient Engagement Head ve společnosti Novartis Česká republika. V roce 2022 se stala hrdým sponzorem programu Diversity, Equity and Inclusion (OneDEI) v ČR. Je držitelkou ocenění Pride Business Forum Hero 2023.

Se svým předřečníkem Janem Kotíkem sdílí místo narození – vyrůstala v Uherském Hradišti, které leží asi 20 minut cesty od Zlína. Pochází tedy z podobně tradičních podmínek. „U nás na jižní Moravě se o soukromých věcech nemluví. Když jsem dostala první menstruaci, maminka mi o ní dala knihu, aby se o tom se mnou nemusela bavit,“ říká Kateřina. V tradičně nastaveném prostředí jako cis heterosexuální žena vyrůstala bez problémů a vdala se za muže z podobně tradiční rodiny z Aljašky. 

První trhlinu ve vidění světa způsobil strýček Tony, o němž se v rodině manžela mlčelo, protože byl gay žijící s HIV. Zájem Tonyho přijet do Česka a poznat své nové české příbuzné v rodině vyvolat zděšení. Jeho návštěva však ukázala, že vztahová orientace nesouvisí s osobnostními kvalitami a charakterem člověka. Zejména Katčina maminka si Tonyho velmi oblíbila. „Možná že ti gayové nejsou nakonec tak špatní,“ uznala. 

Nástup do společnosti Novartis pro Kateřinu znamenal kontakt s lidmi 77 různých národností pracujícími v pražské pobočce. Setkání se dvěma kolegy – gayem a lesbou – tehdy Katce otevřelo dveře do úplně nového světa. Krátké rozhovory v práci se rozvinuly ve společně trávené chvíle i mimo kancelář. Poprvé měla příležitost poznat život LGBTQ+ lidí, seznámit se s jejich životními partnery, vidět, co jim dělá radost a co starosti. „Stydím se, že mi trvalo 45 let přijít na to, že na odlišné orientaci není nic špatného,“ přiznává Kateřina a označuje to za coming out ze své moravské ignorance. Dnes s kolegy vede pražskou ERG skupinu, k níž se obracejí o radu skupiny z ostatních poboček Novartis. Uvědomuje si, jak důležitý je každý malý osobní rozhovor s někým, kdo stojí mimo naši vlastní bublinu. Právě tyto rozhovory vedou k vzájemnému porozumění. 

Daniel Aleš Weiss: mám dvě podoby jako princezna Fiona

Daniel Aleš Weiss (27) je koncipient v advokátní kanceláři Wolf Theiss s dvouletou praxí v oblasti pracovního práva. Také on pochází z Moravy, konkrétně z Krnova, kde se v době dospívání podle jeho vlastních slov vyskytovali dva veřejně vyoutovaní gayové. Když na základní škole vyznal své city spolužákovi-fotbalistovi, následovaly dva roky brutální šikany. Rodiče Danyho coming out přijali s velkou podporou. „Jako lékaři totiž věděli, že to je jejich chyba, protože sexuální orientace je záležitost genetiky, a ne moje volba,“ říká s úsměvem Daniel. Když se však dozvěděli, že se syn věnuje vystupování jako drag queen, pochopení skončilo. Rodiče se obávali, že si tím jako právník zničí kariéru.

Daniel skutečně zvažoval, zda se ke svému koníčku veřejně hlásit. Před prvním pracovním pohovorem v Praze si zadal své jméno do vyhledavače a jako první odkaz mu vyjel rozhovor s ním jako s drag queen Cassiopeiou. Bylo tedy jasné, že tajit své zájmy před budoucím zaměstnavatelem nemá smysl. „Rozhodl jsem se, že budu pracovat jen tam, kde mě přijmou celého, včetně mého dragu,“ říká mladý právník. Dobře to dopadlo i doma – jako první na show Cassiopeiy přišla teta a rodičům pak podala pozitivní reference. Ti se nakonec přišli podívat na synovo vystoupení na Prague Pride 2022, u kterého ukáply i slzy dojetí. „O dragu se už dnes můžeme bavit při rodinných obědech,“ pochvaluje si Daniel. 

Berkan Yildiran: rady skrývat se jsem se držel zbytečně dlouho

Berkan Yildiran (37) pochází z Istanbulu, v Praze žije přes 10 let. Pracuje na pozici Site Support Lead v MSD Česká republika. Je jedním z lídrů Rainbow Alliance ERG v ČR a vede evropskou capABILITY Network ERG.

„Miluji svůj domov, ale Turecko je konzervativní země s maskulinní kulturou,“ říká Berki. Když se mamince v 17 letech svěřil, že je gay, přijala ho na rozdíl od jeho nejbližší kamarádky s pochopením a zeptala se: „Jsi šťastný? Nepotřebuješ psychologickou pomoc?“ Zároveň mu dala tři rady: dbej na své bezpečí, protože někteří lidé by tě mohli fyzicky napadnout; neříkej to nikomu dalšímu v rodině; neříkej to nikomu v práci, obrátilo by s to proti tobě. Berki ví, že tyto rady byly míněny z lásky a měly ho ochránit. Nedávno si však uvědomil, že poslechnutím jedné z nich byl sám proti sobě. 

V roce 2013 přišel Berki do Prahy a hned pocítil rozdíl v atmosféře na pracovišti oproti Istanbulu. Držel se však maminčiny rady a svou orientaci nadále skrýval. Připadal si ale stále víc jako podvodník. Po nějaké době se rozhodl svěřit blízké kamarádce, která se také přistěhovala ze zahraničí. Její reakce ho překvapila: „Berki, my to všichni dávno víme, jen jsme čekali, až nám to řekneš sám!“ 

Podařilo se mu prolomit bariéru ve své mysli a zapojil se do vnitřní zaměstnanecké skupiny svého tehdejšího zaměstnavatele, společnosti Amazon. Tam podle svých slov poznal, jaké to je, když někam skutečně patříte a cítíte se součástí. „Byla to zábava, najednou jsem mohl být opravdu sám sebou,“ popisuje své pocity. Když v roce 2018 přešel do společnosti MSD, bez váhání se zapojil do její EBRG Rainbow Alliance. „Tentokrát už nezůstalo jen u zábavy, v MSD jsem dostal možnost stát se hlasem a zapojit se do dalších platforem. Tato společnost má D&I ve své DNA a já to můžu osobně zažít,“ říká Berki s pohledem na svoji maminku, která ho na Pride Business Forum Voices přišla osobně podpořit. 

Večer Pride Business Forum Voices byl plný upřímných výpovědí, dojemných okamžiků i praktických rad do života. Jeho atmosféru si můžete připomenout na fotkách a videích z akce.