Staňte se členem

Pride Business Forum se stává nadačním fondem na podporu LGBT+ lidí v zaměstnání i mimo něj

Organizace Pride Business Forum oznámila založení nadačního fondu a rozšíření portfolia svých aktivit o nový pilíř. Kromě zavádění rovných podmínek pro LGBT+ zaměstnance a zaměstnankyně se nyní bude věnovat také emancipaci LGBT+ lidí a zlepšování kvality jejich života mimo pracoviště.

Pride Business Forum rozšiřuje svou činnost
17. května 2023 oznámila organizace Pride Business Forum, že se stává nadačním fondem a rozšiřuje svou činnost o další aktivity. Nadále zůstává business partnerem, kromě vzdělávání firemních členů a poskytování prostoru pro sdílení znalostí a zkušeností se Forum však nově zaměří také na témata související se životem LGBT+ lidí mimo pracoviště – právě tyto momenty totiž v konečném důsledku pracovní výkon významně ovlivňují. 

Velcí čeští zaměstnavatelé byli u toho
Oznámení o nových aktivitách a vzniku Nadačního fondu Pride Business Forum proběhlo v pražské Rezidenci velvyslance USA v rámci Executive Cocktailu, a to symbolicky v den, kdy si lidé po celém světě připomínají Mezinárodní den proti homofobii, transfobii a bifobii. Ve spolupráci s Pride Business Forum akci pořádal americký velvyslanec Bijan Sabet a přítomno bylo na 180 hostů, mezi kterými byli zástupci a zástupkyně společností, jejichž firemní kultura významně ovlivňuje životy stovek tisíc zaměstnanců a zaměstnankyň v Česku. Právě proto je jejich zaměření na hodnoty rovnosti a respektu tak důležité. Jak odhalil nedávný výzkum “Být LGBT+ v Česku”, přístup společnosti k odlišným orientacím a identitám je u nás stále poměrně problematický a ve společnosti nadále převládají předsudky. Například až 78 % respondentů a respondentek se setkalo s názorem, že by gayové a lesby neměli veřejně ukazovat svou sexuální orientaci. Oproti studii z roku 2018 došlo k alarmujícímu nárůstu tohoto čísla o 11 %.

Homofobii ve společnosti není radno podceňovat
Právě tato situace vede ke stigmatizaci a tlaku na vyloučení LGBT+ lidí z veřejného prostoru, což jim znesnadňuje otevřený a autentický život. Rok 2022 nám jasně ukázal, že míru homofobie ve společnosti není radno podceňovat – právě homofobie loni vedla v zemi nám velmi blízké k vraždě dvou mladých lidí. „Při homofobním teroristickém útoku přišli 12. října 2022 v Bratislavě dva nevinní lidé o život. 23 000 lidí tehdy vyzvalo naše politiky a političky, aby LGBT+ osoby lépe chránili. Kromě slov jsme, bohužel, z jejich strany žádné konkrétní činy nezaznamenali. Jsem proto nesmírně rád, že roli státu částečně přebírá business, který bude prostřednictvím Nadačního fondu Pride Business Forum přispívat ke zlepšení kvality života LGBT+ osob. Jelikož je pracovní a soukromý život úzce propojený, přijde mně i celému Pride Business Forum jako nezbytné, abychom se kromě spolupráce se zaměstnavateli podíleli i na změně atmosféry v celé společnosti, a to právě pomocí naší nadační činnosti,” řekl Czeslaw Walek, předseda správní rady Nadačního fondu Pride Business Forum.

Nadační fond Pride Business Forum získává prvního Charity partnera
Pride Business Forum se nadále rozrůstá o nové členy. V rámci setkání několik zástupců a zástupkyň českých zaměstnavatelů podepsalo Memorandum, čímž se stali novými členy a veřejně se zavázali rozvíjet rovnost na svém pracovišti. Forum má nyní 63 členů, nově mezi ně patří Economia, Siemens, IKEA a Kontent. Společnost MONETA Money Bank, která je jedním z Premium members Pride Business Fora, se nově stává Charity partnerem této organizace. „MONETA se snaží, aby přispěla k vytváření a ucelování společenských hodnot, které brání znevýhodněné jedince i komunity. Tento přístup se snažíme aplikovat tam, kde vidíme hmatatelná rizika pro ty, jež v naší společnosti díky předsudkům nemají rovné postavení. V rámci našich možností je tedy našim cílem, abychom zabránili nerovnostem, nespravedlnosti i diskriminaci a tím přispěli k tvorbě porozumění a tolerance,“ řekl Tomáš Spurný, Předseda představenstva a Chief Executive Officer MONETA Money Bank. 

První nadační příspěvky přerozdělí Nadační fond Pride Business Forum už letos
Od rozšíření působnosti Pride Business Fora si členové, členky, donorky i donoři slibují ještě větší míru rovnosti a přijetí, tedy hodnot, které přitahují zákazníky i talenty a podporují tak růst ekonomiky. Posilování a emancipaci LGBT+ lidí zaštítí Pride Business Forum jak prostřednictvím vlastních aktivit, tak formou finanční podpory dalších organizací, uskupení či osob, a to především v mimopražských regionech. První nadační příspěvky budou přerozděleny v druhé polovině roku 2023 a Nadační fond má v plánu přerozdělit v letošním roce až 200 000 Kč.

Prohlédněte si fotogalerii z akce

Více se dočtete v naší tiskové zprávě